19 квітня 2022 р.

Громадянин приїхав з тимчасово окупованої території. Не звільнений з місця роботи, трудової книжки немає…. Чи може стати на облік в центрі зайнятості? Чи може отримувати допомогу і яку саме ?

 


Відповідно до статті 43 Закону України „Про зайнятість населення” статусу безробітного може набути, зокрема особа працездатного віку до призначення пенсії (наприклад, на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Зареєстрована (взята на облік) внутрішньо переміщена особа, яка не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури. Детальніше:


Для надання статусу безробітного особа, яка шукає роботу, подає заяву про надання статусу безробітного (у тому числі засобами електронної ідентифікації) до центру зайнятості, який обирає для обслуговування.

Разом з тим, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (пункт 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509).

У період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 „Про введення воєнного стану в Україні”, внутрішньо переміщена особа для отримання довідки може звернутися до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг. Уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг приймає рішення та видає довідку внутрішньо переміщеній особі і реєструє заяву з формуванням електронної справи з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики для включення інформації про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Зареєстрована (взята на облік) внутрішньо переміщена особа, яка не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури. До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату, страховий стаж допомога по безробіттю цим особам призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством України на випадок безробіття.

 

А ще на яку підтримку у зв’язку з воєнним станом можна розраховувати ?

 

Допомога в рамках програми "є-Підтримка" застрахованим особам у зв’язку із втратою частини заробітної плати (доходу), робота (економічна діяльність) яких тимчасово зупинена внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні. Регулюється Постановою КМУ від 04.03.2022 р. № 199.

Допомогу отримують наймані працівники підприємств та компаній, крім бюджетної сфери, що працюють офіційно, та ФОПи першої – четвертої груп, які мешкають у Чернігівській, Сумській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Запорізькій, Донецькій, Луганській, Житомирській, Одеській, Волинській, Дніпропетровські, Київській та у м. Київ.

Виплачується одноразово в розмірі 6500 грн за рахунок коштів державного бюджету.

Для отримання допомоги потрібно подати заяву через додаток «ДІЯ». Подати заявки потрібно було до 31.03.2022 р., але насправді питання залишається відкритим, оскільки мешканці територій, де протягом березня велися бойові дії і була відсутня електроенергія (не кажучи вже про інтернет-зв’язок), не могли вкластися у визначені строки. Передусім це мешканці Гостомеля, Ірпеня, Бучі, Бородянки та інших постраждалих населених пунктів Очікується вирішення цього питання Урядом.

🔸Компенсація роботодавцям витрат на зарплату працевлаштованих внутрішньо переміщених осіб. Регулюється Постановою КМУ від 06.04.2022 р. № 331.

Компенсація надається роботодавцям, крім бюджетної сфери, які працевлаштували ВПО. Виплачується щомісяця в розмірі 6500 грн за кожну працевлаштовану особу протягом двох місяців за рахунок коштів державного бюджету.

Для отримання компенсації витрат роботодавець подає заяву:

- в електронній формі – через додаток «ДІЯ»;

- у паперовій формі – особисто під час відвідання центру зайнятості або на адресу електронної пошти відповідного центру зайнятості.

🔹Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам.Регулюється Постановою КМУ від 20.03.2022 р. № 332.

Надається кожній ВПО, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Виплати здійснюються за рахунок державного бюджету щомісяця з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування в розмірі:

- для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 грн;

- для інших осіб – 2000 грн.

Для отримання допомоги особа звертається до органу соцзахисту, уповноваженої посадової особи органу місцевого самоврядування або ЦНАП або подає заяву через додаток «ДІЯ».

🔸Компенсація власникам житла витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб. Регулюється Постановою КМУ від 19.03.2022 р. № 333.

Компенсація надається власникам житлових приміщень приватного житлового фонду за безоплатне тимчасове розміщення ВПО, які перемістились після введення воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги.

Сума компенсації за кожен людино-день — 14,77 грн (443,1 грн за 30 днів на одну ВПО).

Кількість людино-днів визначається шляхом додавання кількості ВПО, які проживали у жилому приміщенні власника, в кожний день місяця.

Допомога виплачується за рахунок коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та інших не заборонених законодавством джерел до 20-го числа місяця з дня закінчення звітного місяця за умови відсутності заборгованості власника житлового приміщення за житлово-комунальні послуги.

Виплати здійснюються виключно в безготівковій формі. Для отримання компенсації власник житла звертається із відповідною заявою до органу місцевого самоврядування.

🔹Грошова допомога для сімей з дітьми від ЮНІСЕФ «Спільно». Цей вид допомоги започатковано 31 березня 2022 р.

Її можуть отримати:

- сім’ї, як мають трьох і більше неповнолітніх дітей, з яких принаймні одна дитина не досягла двох років;

- сім’ї з двома або більше дітьми, де одна дитина має інвалідність.

Допомога виплачується в розмірі 2200 грн на місяць на кожного члена сім’ї, але не більше як на п’ять осіб, за рахунок коштів міжнародних донорів. Родина отримає одноразову виплату за три місяці на вказаний банківський рахунок чи дебетову картку протягом чотирьох тижнів з моменту подання заявки. Виплата здійснюється додатково до виплат, які проводяться за державними програмами.

Подати заявку на отримання допомоги можна на сайті: register.unicef.org.

🔸Грошова допомога для внутрішньо переміщених осіб від Агентства ООН у справах біженців. Цю допомогу започатковано 23 березня 2022 р., і вона надається зареєстрованим та незареєстрованим ВПО а також постраждалому населенню на підконтрольних українському уряду територіях.

Допомогу можна отримати у Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській, Львівській, Тернопільській, Хмельницькій областях. Розмір виплати – 2200 грн на кожну особу протягом трьох місяців за рахунок коштів міжнародних донорів.

Інформацію про те, куди звернутися по допомогу, можна отримати за номером Управління Верховного комісара ООН у справах біженців: 0-800-307-711.

🔹Грошова допомога для внутрішньо переміщених осіб від Світової продовольчої програми ООН. Допомога почала діяти у квітні 2022 р. і надається Рівненській та Вінницькій областях.

Розмір виплати – 2200 грн на кожну особу протягом трьох місяців. Щоб дізнатися про цю допомогу детальніше, потрібно звернутися до органів соціального захисту населення територіальної громади.

 

За матеріалами Управлiння Держпрацi в Одеськiй областi

та сторінки у FB Народного депутата України Ніни Южаніної

(https://www.facebook.com/NinaIuzhanina (Nina Yuzhanina)