21 липня 2017 р.

До питання пільгових пенсій медпрацівникам – останні зміниНещодавно Уряд повернувся до теми пільгових пенсій за Списками №1 та №2 – постановою від 04.07.2017 р. № 479 внесені зміни до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою КМУ від 24.06.2016 р. № 461 (колишня загальновідома постанова №36).
Не будемо згадувати історію внесення змін до цих Списків, адже сам спосіб внесення змін яскраво демонструє відношення до працюючих в шкідливих умовах: без належних консультацій, висвітлення проблематики в ЗМІ, практично на різдвяні свята… Скажемо тільки, що з нових списків без будь-якої аргументації не включили 1314 професій і посад (453 - із Списку № 1 і 861 - із Списку № 2). У результаті більше 70 тис. працівників втратили право на пільгову пенсію, у тому числі практично усі медики, що працювали в шкідливих умовах.

Профспілки одностайно виступили проти такого несправедливого наступу на права працівників, спочатку досягли повернення більшості професій і посад, за непоправну шкоду здоров’ю при роботі на яких громадянам держава компенсує пришвидшенням надання пенсій. А потім почалась ретельна, систематична робота СПО профспілок, Федерації профспілок України і нашої профспілки.
6 липня 2016 року під час Всеукраїнського маршу протесту профспілок та зустрічі представників профспілкових організацій з Прем’єр-міністром України Гройсманом В.Б., вчергове було висловлено протест проти таких дій Уряду. На вимоги профспілок Кабінет Міністрів України примусили до проведення зустрічей та узгоджувальних процедур з Федерацією профспілок України і галузевими профспілками.
Були проведені робочі зустрічі, переговори, консультації з представниками Мінсоцполітики, Мінекології, МОЗ, Держпраці, Пенсійного фонду, роботодавців, Інституту медицини праці. Нарешті, 23 березня 2017 року досягнуто підписання Домовленості між органами виконавчої влади, профспілкової сторони та сторони роботодавців (ред.- сторони, що підписали Генеральну угоду), згідно якої, зокрема, передбачалося прийняття постанови Уряду про внесення змін до Списків 1 та 2, затверджених постановою КМУ № 461 до кінця ІІ кварталу 2017 р.
І ось, 4 липня 2017 року, Кабінет Міністрів України виконав вимогу Профспілок і прийняв Постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461», яка вводиться у дію з 1 січня 2018 року. Зазначеними змінами повернуто право дострокового виходу на пенсію за віком для декількох десятків тисяч працюючих в шкідливих і важких умовах праці. При цьому для них буде збережено стаж роботи у зазначених умовах, що минув з моменту набуття чинності Постанови № 461. У такий спосіб виконана вимога, висунута Урядові під час тридцятитисячної протестної профспілкової акції у липні 2016 року.
Що ж принесли медичній громаді ці зміни до Списків ?
Якщо однозначно повернуто право дострокового виходу на пенсію за віком для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, працюючих на роботах у зоні відчуження, на видобуванні і збагаченні уранової руди, особовому складу Державної гірничорятувальної служби, працівникам робочих професій металургійної і гірничодобувної промисловості, хімічних заводів, підприємств атомної енергетики, з видобування і переробки нафти, газу, вугілля та сланцю, то зміни стосовно медичних професій і посад залишились поки що непоміченими.
На перший погляд, нічого особливого не трапилося – але якщо розділ «XIX. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я» Списку №1 постанови №461 мав три позиції, то тепер залишилось тільки дві. А ще не так давно було 4 позиції.
Знаючи існуючу в державі юридичну практику, коли Закони і Урядові постанови дуже рідко мають пряму дію і вимагають підзаконних актів та відомчих наказів по впровадженню в життя, виключення позиції «Рентгенолаборанти, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)» із Списку №1 викликає занепокоєння.
Пояснимо нашу позицію.
З 2003 року Список №1 містив позицію «Рентгенолаборанти, у тому числі у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок) і флюорографічних кабінетах», і коли 2016 року постанова №461 внесла зміни до неї, заливши таку редакцію: «Рентгенолаборанти, у тому числі у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)», усі роз’яснення Мінсоцполітики і публікації експертів стверджували, що рентгенлаборанти флюорокабінетів втратили право на пільгову пенсію.
Наші запити до авторів постанови №461 про те, що вони мали на увазі – які посади чи професії – «попадають» в число передбачених першою частиною другого абзацу розділу «XIX. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я» Списку №1 – «Молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів),… а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)» - відповіді жодного разу ми не отримали (переписку наведено нижче)
Питання виникло також внаслідок нового підходу до формування позицій Списків – якщо раніше кожна мала цифровий код чи номер – 19 чи 19-1, тепер таких позначень немає. Тому якщо звичайному медику раніше було зрозуміло, що «молодші спеціалісти…» та «рентгенлаборанти…. флюорокабінетів» - це різні позиції Списку, то тепер одразу важко відповісти, адже «молодші спеціалісти…» як професія відсутня в Державному класифікаторі, а «Рентгенлаборант», шо має код КП 3229, відтепер на зазначена.
Враховуючи останні публікації з питань пільгових пенсій медикам, працюючих в шкідливих умовах, наприклад, - «Праця і Зарплата» від 7 червня 201 №21, с.21, №25 від 5липня, с.19, №27 від 19 липня, с.20,  «Управління закладом охорони здоров’я» №7 за цей рік, та скасування відомого наказу №33 про штати закладів охорони здоров’я, знову виникає питання. На яке ми, на жаль, не отримали чіткої відповіді. – які посади маються на увазі в Списку №1 в формулюванні постанови №461- «Молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів)….». 
А, маючи досвід інтерпретації постанови №461 до появи останніх змін, можемо передбачити відповідь, що усі рентгенолаборанти втратили право на пільгову пенсію.
Відповідний запит до Мінсоцполітики ми вже надіслали.

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 16 січня 2003 р. N 36

Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах
(втратила чинність)
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 24 червня 2016 р. N 461

Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах
(Чинна на сьогдні. З 1 січня 2018 року до цієї постанови будуть внесені зміни згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 4 липня 2017 року N 479)
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 24 червня 2016 р. N 461

(із змінами з 1 січня 2018 року)
XIX. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я 
лікарі-рентгенологи, а також лікарі, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)
XIX. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я
Лікарі-рентгенологи, а також лікарі, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).
XIX. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я
Лікарі-рентгенологи, а також лікарі, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).
молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)
Молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)
Молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)
працівники закладів охорони здоров'я, які безпосередньо працюють з радіоактивними речовинами з активністю на робочому місці понад 10 мілікюрі радію-226 або еквівалентною за радіотоксичністю кількістю радіоактивних речовин, а також на гамма-терапевтичних апаратах


рентгенолаборанти, у тому числі у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок) і флюорографічних кабінетах 
Рентгенолаборанти, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).
Абзац третій розділу XIX виключено

(згідно з постановою Кабінету
 Міністрів України від 04.07.2017 р. N 479)


Інформаційно-аналітичний відділ ХООППОЗУ. 20 липня 2017 року